چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
خانه / محیط زیست / وجود زباله‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر با گذشت ۵۴ سال
وجود زباله‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر با گذشت ۵۴ سال

وجود زباله‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر با گذشت ۵۴ سال

مدیر رصد تسلیحات در فرانسه از وجود زباله‌های هسته‌ای این کشور در الجزایر پس از گذشت ۵۴ سال خبر داد.

 به نقل از خبرگزاری رسمی الجزایر،  مدیر رصد تسلیحات در فرانسه گفت:  با گذشت بیش از نیم قرن هنوز مقدار نامعلومی زباله هسته‌ای فرانسه در الجزایر وجود دارد که باید این مقدار زباله هسته‌ای مشخص شود.

پاتریس بوفری درگفت وگو با رادیو فرانسه اظهار داشت: پاریس آزمایش‌های هسته‌ای خود در صحرای الجزایر در سال ۱۹۶۶ را متوقف و تمام  زباله‌های هسته‌ای مرتبط به این آزمایشات را در همان مکان رها کرد البته تنها به این کار بسنده نکرد بلکه بر تمام اسنادی که به این آزمایشات مرتبط بودند،  مهر اسناد نظامی محرمانه زد.

وی با اشاره به آزمایش هسته‌ای  زیر زمینی فرانسه  که اول می  1962 در الجزایر انجام شد، گفت: این آزمایش سبب ایجاد گدازه رادیو اکتیو  شد، عناصر رادیو اکتیو در مناطقه رقان الجزایر باقی ماند، بدون اینکه جمع آوری شود.

بوفری با بیان اینکه باید اندازه گیری‌های دقیقی درباره رادیو اکتیو به جا مانده از آزمایشات هسته‌ای فرانسه در الجزایر به عمل آید،  اظهار داشت: با انجام این آزمایشات میزان تشعشعات  رادیو اکتیوی موجود در سایت‌های هسته‌ای فرانسه در الجزایر مشخص خواهد شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه فرانسه درباره میزان رادیو اکتیو موجود در سایت های هسته‌ای خود در الجزایر هیچ تحقیق و بررسی انجام نداده و هیچ نهاد یا سازمان مستقلی نیز اقدام به چنین کاری نکرده است.

مدیر رصد تسلیحات فرانسه گفت: پیش از انجام عملیات پاکسازی مناطق آلوده به تشعشات رادیو اکتیویی باید مناطقی که بیشترین آلودگی را دارند ایزوله و از سایر بخش‌های الجزایر جدا شوند.

وی از دولت فرانسه خواست از سیاست سکوت در قبال زباله‌های هسته ای در الجزایر دست بردارد و مکان دفن آنها را مشخص کند و با همکاری دولت الجزیره به پاکسازی مناطق آلوده به تشعشعات رادیو اکتیویی اقدام کند.

فرانسه از سال  1960 تا ۱۹۶۶ در صحرای الجزایر ۱۷ آزمایش هسته‌ای انجام داد که پیامدهای آن همچنان گریبانگیر مردم این کشور است.

به گفته یک پژوهشگر فرانسوی ، آزمایشات هسته‌ای در الجزایر سبب شد صدها تن زباله اتمی  در این کشور دفن شود و این مسئله سلامت مردم الجزایر و محیط زیست این کشور را با خطر جدید مواجه کرده است./خبرگزاری تسنیم

حتما ببینید

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

اداره محیط زیست شهر اسپرینگفیلد در ایالت میزوری آمریکا میزبان رویدادی با عنوان “زباله یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.