جمعه , ۷ بهمن ۱۴۰۱
خانه / انرژی‌های پاک / احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در مهاباد
احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در مهاباد

احداث نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در مهاباد

نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در پتروشیمی شهرستان مهاباد احداث شد.

جوانان مهابادی با تکیه بر دانش و تخصص بومی نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور را در پتروشیمی این شهرستان احداث کردند.رئیس برق پتروشیمی مهاباد و همکارانش پس از شش ماه تحقیق موفق شدند این ایده را عملی کنند.

 نعمتی گفت: ۸۰ درصد امکانات این نیروگاه بومی شده است و برای نخستین بار بر روی استخر ذخیره آب‌های سطحی مجموعه پنل‌های شناور را به کار گرفتیم و توانستیم در این زمینه در کنار جلوگیری از تبخیر آب میزان کارآیی نیروگاه را با خنک کاری در سطح آب‌های سطحی ۱۳ تا ۱۵ درصد افزایش دهیم.

 نعمتی افزود: یکی از مزیت‌های مهم این طرح جلوگیری از تبخیر آب و استفاده از آب شیرن کن‌ها برای مناطقی است که از شبکه سراسری برق دور بوده و از نظر زیرساخت‌های انرژی و نیرو دچار مشکل هستند.

خبازی، کارشناس ارشد مهندسی برق پتروشیمی مهاباد هم گفت: ظرفیت این نیروگاه روزانه ۲۰۰ کیلووات ساعت است که در صورت اتمام طرح و اجرای فاز دوم، این ظرفیت به نیم مگاوات برق هم می‌رسد و تا چند هفته آینده این نیروگاه به شبکه سراسری برق متصل می‌شود.

این طرح در کنار مزیت‌های عمرانی از نظر اقتصادی هم برای سرمایه گذار به صرفه است.

 امیرحسینی گفت: هزینه برآورد شده برای این طرح ۸۵۰ میلیون تومان است که زمان بازگشت سرمایه در این طرح با حمایت دولت کمتر از ۵ سال است.

قرار است این نیروگاه خورشیدی در اجرای فاز دوم برق مورد نیاز ۴۰۰ خانوار روستایی را تأمین کند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، با احداث این نیروگاه همزمان می‌توان انرژی لازم از نظر نیرو (برق) برای استقرار جوامع و در ادامه آب شیرین مورد نیاز را از همین بستر برای مردم فراهم کرد./زیست انلاین

حتما ببینید

تولید ۱۰۷ میلیون کیلووات ساعت برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر

تولید ۱۰۷ میلیون کیلووات ساعت برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر

نیروگاه‌های انرژی‌های تجدیدپذیر در آذر ماه امسال ۱۰۶ میلیون کیلووات‌ساعت برق تولید و به مدار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.