انرژی‌های پاک

انرژی تجدید پذیر در خدمت تامین انرژی غول های نفتی

کمپانی شورون(Chevron) قصد دارد ۵۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر برای تأمین انرژی برخی از تأسیسات جهانی خود احداث کند. این موضوع به معنای سرمایه گذاری قابل توجه یک غول نفتی در حوزه انرژی پاک است. این شرکت تاکنون سرمایه گذاری های محدودی در این حوزه داشته است.

شورون با Algonquin Power & Utilities، یک توسعه دهنده جهانی در حال رشد در حوزه  انرژی تجدیدپذیر در کانادا همکاری خواهد کرد تا نیروگاه‌های تجدیدپذیر را در طی چهار سال آینده در سایت های اولویت دار در حوزه پرمین تگزاس و نیومکزیکو و همچنین آرژانتین، قزاقستان و غرب استرالیا احداث کند. پروژه های اولیه در زمین ها متعلق به شورون احداث می‌شود  و عملیات مربوطه  در سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

تولید کنندگان نفت ایالات متحده از رقبای اروپایی خود را در زمینه سرمایه گذاری‌های استراتژیک در شرکت ها و فن آوری های انرژی پاک عقب هستند، اما به عنوان مصرف کنندگان عمده برق – بویژه در در مناطق دور افتاده – علاقه روزافزونی به  انرژی بادی و خورشیدی کم هزینه پیدا کرده اند. معاملات مشابه شورون به طور فزاینده ای در ایالت‌های مختلف مانند تگزاس درحال افزایش است.

در سال ۲۰۱۸، ExxonMobil قرارداد خرید  500 مگاوات انرژی بادی و خورشیدی از Ørsted در تگزاس را امضا کرد، این موضوع در آن زمان به عنوان بزرگترین معامله انرژی  تجدیدپذیر توسط یک شرکت نفتی اعلام شد. شورون پیش از این قرارداد،  65 مگاوات انرژی بادی در غرب تگزاس خریداری کرده بود. در سال گذشته نیز با SunPower توافقنامه خرید ۳۵ مگاوات را امضا کرد تا بتواند از میدان نفتی Lost Hills خود در شهر Kern County ، کالیفرنیا بهره برداری کند.

به نظر می رسد قرارداد ۵۰۰ مگاواتی با Algonquin فصل جدیدی از چشم انداز شورون دومین تولید کننده بزرگ نفت ایالات متحده، نسبت به انرژی تجدید پذیر باشد.

سخنگوی شورون Veronica Flores اظهار کرد:”آنچه تغییر کرده است هزینه انرژی بادی و خورشیدی است که رقابتی تر شده است. همچنین  فناوری که پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. این عوامل موجب می شود فرصت‌های جدیدی ایجاد شود تا استفاده از انرژی های تجدیدپذیر در فعالیت های عملیاتی ما پایداری بیشتر و صرفه اقتصادی بهتری داشته باشند.”

این پروژه‌ها به طور مشترک با شورون و Algonquin توسعه داده  می‌شوند و شورون برق را از طریق قرارداد خرید برق(PPA) خریداری می کند.

علاوه بر قیمت، قابلیت اطمینان شبکه برق  نیز شرکت های نفتی را به سمت انرژی تجدیدپذیر سوق می دهد.

Alex Beeker، تحلیلگر ارشد وود مکنزی عقیده دارد: “شبکه برق در غرب تگزاس بر اثر فعالیتهای نفتی به حدی تحت فشار قرار دارد که جستجو برای منبع مستقل از شبکه(off-grid) ضروری است. همچنین انرژی تجدیدپذیر با آب و هوای غرب ایالت تگزاس که باد  و آفتاب فراوان است، سازگاری طبیعی دارد.”

در حالیکه در یک سال گذشته برخی از شرکت‌های نفتی در حوزه  Permian رویکردهای سازگارتری با محیط زیست – از جمله استفاده از گاز طبیعی بجای دیزل برای استخراج و بازیافت آب –   اتخاذ کرده اند، ملاحظات اقتصادی همچنان محرک اصلی چنین تدابیری است. به عنوان مثال شرکت EOG،  ۲۰۰ هزار دلار در هر چاه با تامین انرژی از گاز طبیعی- که در حوزه Permian  ارزان است- صرفه جویی کرده است./ایلنا

منبع: greentechmedia

تدوین و ترجمه: واحد توسعه بازار شرکت صبا نیرو سدید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا