چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
خانه / محیط زیست / افزایش دما بیشتر از بیماریهای عفونی قربانی می گیرد
افزایش دما بیشتر از بیماریهای عفونی قربانی می گیرد

افزایش دما بیشتر از بیماریهای عفونی قربانی می گیرد

یک مطالعه جدید نشان می دهد اگر انتشار گازهای گلخانه ای کنترل نشود، تعداد فزاینده اما تا حد زیادی ناشناخته مرگ و میر ناشی از افزایش دما در سطح جهانی به تعداد فعلی مرگ و میر ناشی از همه بیماریهای عفونی نزدیک خواهد شد.

تحقیقات نشان می دهد که افزایش دما در مناطق فقیرتر و گرمتر جهان باعث ویرانی های خاصی خواهد شد. ضرر اقتصادی ناشی از بحران آب و هوا و همچنین هزینه سازگاری در سراسر جهان از جمله در کشورهای ثروتمند احساس خواهد شد.

در یک سناریو با میزان انتشار گازهای گلخانه ای بالا که برای مهار گازهای گلخانه ای حداقل اقدامات انجام شود، میزان مرگ و میر جهانی تا پایان قرن به ۷۳ مورد در هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت. این تعداد تقریباً با مرگ و میر ناشی از همه بیماریهای عفونی از جمله سل، ایدز، مالاریا ، تب دنگی و تب زرد مطابقت دارد.

در این تحقیق از یک مجموعه داده عظیم  در سطح جهان از سوابق مرگ و دمای هوا استفاده شده است تا چگونگی ارتباط این دو مشخص شود. در این مطالعه علاوه بر عوامل مستقیم مانند گرما زدگی، ارتباطات کمتر مانند افزایش حملات قلبی در هنگام گرمازدگی نیز بررسی شده است.

“امیر جینا”، متخصص اقتصاد محیط زیست و نویسنده این مقاله می گوید: بسیاری از افراد مسن به دلیل اثرات غیر مستقیم گرما جان خود را از دست می دهند. کاملاً شبیه ویروس کرونا است. افراد آسیب پذیر کسانی هستند که مشکلات زمینه ای دارند. اگر مشکل قلبی دارید و روزها در معرض گرمای شدید باشید، به سمت نابودی حرکت می کنید.

جوامع فقیر که در گرمترین مناطق جهان هستند، بدترین وضعیت را متحمل می شوند. با افزایش درجه حرارت تا پایان قرن، کشورهایی مانند غنا، بنگلادش ، پاکستان و سودان با ۲۰۰ مرگ و میریا بیشتر در هر ۱۰۰ هزار نفر روبرو خواهند شد./زیست انلاین

منبع: theguardian

حتما ببینید

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

اداره محیط زیست شهر اسپرینگفیلد در ایالت میزوری آمریکا میزبان رویدادی با عنوان “زباله یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.