محیط زیست

نانوصفحه‌ای برای جذب و تشخیص ترکیبات آلی فرار و مضر در محیط زیست

تیم تحقیقاتی گروه شیمی دانشگاه اراک یک نانو صفحه با کارایی بالا برای جذب و تشخیص ترکیبات آلی فرار مضر در محیط زیست طراحی کردند.

استفاده از فناوری نانو در طراحی نانو ساختارهای با قابلیت بالا در جذب وتشخیص مواد آلاینده و مضر برای محیط زیست از موضوعات بسیار مهم تحقیقاتی است. درتحقیقی که اخیرا توسط رضوان رحیمی دانشجوی دکتری شیمی فیزیک دانشگاه اراک و به سرپرستی پروفسور محمد سلیمان نژاد انجام شده است؛ کارایی نانو صفحه AL۲C بعنوان یک جاذب موثر برای جذب و تشخیص چند نمونه از مواد آلی فرار مضر مانند بنزن، استالدهید، وینیل کلراید، اتیلن اکساید و … با استفاده از محاسبات مکانیک کوانتومی به اثبات رسیده است. 

بر اساس اعلام دانشگاه اراک، نتایج این تحقیق در مجله بسیار معتبر Q۱ :Journal of Hazardous Materials با ضریب تاثیر ۹,۰۳۸ در سال ۲۰۲۰ پذیرفته شده است.

محققان این طرح پژوهشی در تشریح تفاوت این نانو صفحات با نمونه‌های قبل  اظهار کردند: مهم ترین امتیاز مطالعه حاضر این است که در مطالعات قبلی تبدیل نانوساختارها برای کاربرد به عنوان حسگر با دستکاری نانوساختارها مانند جایگزینی و تزئین اتم‌ها و عامل دار کردن به روش شیمیایی همراه بود، درحالیکه در این مطالعه نشان داده شده است که نانوساختار AL۲Cخالص می‌تواند به عنوان یک ابزار سنجش امیدوارکننده برای تشخیص مواد آلی فرار سمی مورد مطالعه کاربرد داشته باشد. این یک یافته مهم است زیرا ایجاد تغییرات ساختاری در نانوساختارها یک فرآیند گران و پیچیده است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا