محیط زیست

رکورد انتشارات متان توسط کشاورزی و سوخت های فسیلی شکسته شد

سطح متان اتمسفر هیچ گاه تا به این حد بالا نبوده است. اما مهار انتشار این گاز گلخانه ای بسیار قوی به این بستگی دارد که منبع انتشار آن مشخص باشد. حالا محققان می گویند منبع عظیم انتشارات گاز متان را در قرن بیست و یک را یافته اند.

به گزارش ساینس نیوز، کشاورزی، دفن زباله و سوخت های فسیلی اصلی ترین دلیل انتشار گاز متان هستند و دانشمندان می گویند این منابع باعث شده اند در سال ۲۰۱۷ نسبت به سال ۲۰۰۰ اتمسفر کره زمین حدود ۴۰ میلیون تن متریک متان بیشتری را از فعالیت های انسانی جذب کند.

در آفریقا، جنوب آسیا و اقیانوسیه کشاورزی عمده دلیل انتشار متان است در حالی که در چین و ایالات متحده سوخت های فسیلی متهم ردیف اول هستند.

یکی از دانشمندان همکار در این تحقیق که در ۱۴ جولای در Environmental Research Letters منتشر شد، می گوید متان مهمترین گاز گلخانه ای است. متان بسیار کمتر از دی اکسید کربن در هوا موجود است، نسبت به مقدار برابر با دی اکسید کربن، ۳۰ برابر بیشتر حرارت جذب می کند.

او می گوید اگر می خواهید بدانید اقلیم چگونه تغییر می کند بررسی منابع متان ضروری است. این نوع بررسی ها به کاهش آلودگی نیز کمک خواهد کرد مثلا کاهش مصرف گوشت برای کاهش انتشارات گاوداری ها و استفاده از پهبادها برای نشت یابی خطوط لوله گاز در دستور کار قرار گیرد.

دانشمندان در این تحقیق از نمونه برداری توسط هواپیما و یا از بالای برج ها استفاده کردند. ایزوتوپ کربن موجود در متان برای آنها مهم بود چون نشان دهنده نحوه انتشار کربن از صنایع نفت و گاز یا میکروب های موجود در شالیزارها با محل های دفن زباله یا گاوداری ها است.

در سال ۲۰۱۷ فعالیت های انسانی ۳۶۴ میلیون متریک تن متان به اتمسر منتشر کرد. در حالی که در سال ۲۰۰۰ این میزان به ۳۲۴ میلیون تن متریک می رسید. حدود نیمی از این ۱۲ درصد افزایش مربوط بود که فعالیت های کشاورزی و زمین های دفن زباله و نیم دیگری از این مقدار به سوخت های فسیلی مربوط می شود. انتشارات از منابع طبیعی مثل تالاب ها یا دیگر زمین ها تقریبا ثابت مانده است.

انتشارات در آفریقا و خاورمیانه، و جنوب آسیا و اقیانوسه به شدت افزایش یافته است. هر دو منطقه شاهد افزایش ۱۰ میلیون تن متریک و رسیدن آن به ۱۵ میلیون تن متریک بوده اند. منابع کشاورزی مثل گاوداری ها و شالیزارها ۱۰ میلیون تن افزایش در انتشارات جنوب آسیا و اقیانوسیه نشان می دهند. در چین و آمریکای شمالی هم انتشارات بین ۵ تا ۱۰ میلیون تن افزایش یافته است. در ایالات متحده به تنهایی سوخت های فسیلی ۴ میلیون تن بر انتشارات متان افزوده اند.

فقط شمالگان افزایشی در میزان انتشارات متان نداشته است. این سوال بزرگی برای دانشمندان به وجود آورده است. درحالی که شمالگان بیش از دیگر نواحی دنیا گرمایش جهانی را تجربه می کند و به دلیل پوشش یخ انتظار می رود متان بیشتری هم منتشر کند.

تحقیقات جدید نشان می دهند که نسبت به دیگر مناطق متان بیشتری منتشر نمی کند و یا اینکه دانشمندان نتوانسته اند داده های بیشتری در این خصوص جمع آوری کنند./انرژی امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا