محیط زیست

تاثیر آلودگی هوا بر ویروس کرونا

بر اساس یک تجزیه و تحلیل ، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آلودگی هوا به میزان قابل توجهی باعث افزایش عفونت های ناشی از ویروس کرونا، بستری در بیمارستان و مرگ و میر می شود.

این تحقیقات نشان می دهد که یک افزایش کوچک و تک واحدی در قرار گرفتن طولانی افراد در معرض آلودگی هوا، عفونت را حدودا ۱۰ درصد و مرگ و میر را ۱۵ درصد افزایش می دهد.

در این مطالعه بیش از ۲۰ عامل دیگر از جمله میانگین تراکم جمعیت، سن، اندازه خانوار، شغل و چاقی در نظر گرفته شده است.

شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان می دهد در اروپا، ایالات متحده و چین، هوای کثیف اثر ویروس کرونا  را بدتر می کند. اما بررسی صورت گرفته در هلند جالب است زیرا آلودگی شدید هوا در نه در شهرها بلکه در برخی مناطق روستایی و به دلیل دامداری زیاد اتفاق می افتد. این مثال نشان می دهد که صرفا بزرگی شهر پارامتر تاثیر گذاری نیست.

 دانشمندان هنوز بطور دقیق ارتباط بین آلودگی هوا و اثرات وخیم ویروس کرونا را اثبات نکرده اند. شواهد قطعی فقط با تعداد زیادی از داده های بیماران بدست می آید که هنوز در دسترس نیست و به جای آن از متوسط داده های مناطق استفاده می شود.

اما دانشمندان می گویند انجام بهترین تحقیقات تا جای ممکن مهم است زیرا یافتن ارتباط بین آلودگی هوا و ویروس کرونا می تواند به مدیریت موج های بعد آن کمک کند.

با این وجود بسیاری از دانشمندان بر این باورند که احتمال زیاد آلودگی هوا باعث افزایش تعداد و شدت عفونت های کووید ۱۹ خواهد شد، زیرا تاثیر هوای آلوده بر ریه ها و قلب و عروق پیش از این اثبات شده است./زیست انلاین

منبع: thegaurdian

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا