انرژی‌های پاک

شرایط اقلیمی و جغرافیایی کردستان مناسب احداث نیروگاه‌های خورشیدی است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان، از شرایط مناسب اقلیمی و جغرافیایی در استان جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی خبر داد.

هیوا لهونیان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: استان کردستان از لحاظ انرژی های نو همچون خورشیدی و بادی، پتانسیل‌های بالایی داشته و از لحاظ شرایط اقلیمی و جغرافیایی شرایط مناسب جهت احداث نیروگاه‌های خورشیدی دارد و امیدواریم با ورود بخش خصوصی به این عرصه، شاهد توسعه استفاده از انرژی‌های پاک در استان باشیم.

وی در ادامه با اشاره به بخش‌های مختلف اداری و خانگی و نصب و راه اندازی انرژی خورشیدی افزود: احداث نیروگاه‌های خورشیدی جمعاً توسط ۳۶ متقاضی و سازمان‌های دولتی با ظرفیت های مختلف با مجموعه ۴۹۵ کیلووات در سطح استان، با عقد قرارداد به مرحله انجام و بهره‌برداری رسیده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در ادامه بیان کرد: هنوز در اوایل راه قرار داریم و اگر بتوانیم از این انرژی به نفع احسن استفاده کنیم دیگر نیازی نیست نگران به اتمام رسیدن ذخایر نفت، زغال سنگ و گاز طبیعی کشورمان باشیم.

لهونیان  در ادامه با اشاره به بخشنامه ابلاغی دولت در سال ۹۴، عنوان کرد: ادارات و ارگان ها مکلف هستند ۲۰ درصد انرژی مورد نیاز خود را از طریق انرژی های تجدیدپذیر به ویژه سامانه های خورشیدی تامین کنند.

وی ذکر کرد: تغییرات ارز در یکی دو سال اخیر به ویژه برای خرید تجهیزات، کمبود بودجه ادارات و ارگان ها، دسترسی آسان به برق دولتی و نرخ انرژی پایین آن در مقایسه با انرژی های تجدید پذیر از جمله خورشیدی، دلایل موجود برای عدم تحقق  صد درصدی اجرای این بخشنامه می‌توان ذکر کرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کردستان از ظرفیت های لازم برای ایجاد و توسعه تولید انرژی از طریق نور خورشید برخوردار است و در صورت ایجاد بسترهای لازم سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این زمینه در استان تمایل خواهند داشت.

وی خاطرنشان کرد: تابش نور خورشید و هوای معتدل مناسب، با توجه به شرایط جغرافیایی استان کردستان ( میانگین تابش نور خورشید در روز برابر ۵ الی ۶ ساعت و در سال برابر ۱۸۲۵ الی ۲۱۹۰ ساعت است )، افزایش بهای خرید توسط سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری ایران ( ساتبا )  برای سال ۹۹ و خرید برق تضمینی ۲۰ ساله، توسط ساتبا از دلایل تمایل سرمایه‌گذاران در استان در این زمینه است.

لازم به ذکر است تا کنون ۱۹ درخواست برای دریافت مجوز در این خصوص ارائه شده و با ۱۶ مورد طبق نقاط اولویت‌دار از طرف شرکت توزیع نیروی برق کردستان موافقت انجام شده است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا