محیط زیست

دشمنان بی‌زبان و بی‌گناه محیط‌زیست

مترجم: فاطمه کرمی

شاید در نگاه اول نشود ضرری را که دود خودرو‌ها به محیط‌زیست می‌زند، با ضرر یک همبرگر مقایسه کرد، اما واقعیت این است که خوردن کباب گوشت گاو بیشتر از بی‌محابا رانندگی‌کردن به محیط‌زیست آسیب می‌زند.

١- گاز معده‌ سمی: نه‌تنها خود گوشت گاو (بیف)، بلکه حتی گازهای بدن گاو هم برای محیط‌زیست ضرر دارد! سازمان ملل متحد از مدت‌ها پیش اعلام کرده بود گازی که از معده و روده‌ گاوها متصاعد می‌شود، حداقل ۴‌درصد از کل گازهای گلخانه‌ای جهان را شامل می‌شود! علتش آن‌قدر هم پیچیده نیست. با یک حساب سرانگشتی می‌شود دانست با اینکه خودرو‌ها دی‌اکسید‌کربن بیشتری در هوا منتشر می‌کنند، اما گاز متانی که از بدن گاو خارج می‌شود، ٢٣ برابر بیشتر از دی‌اکسید کربن گرما را در خودش نگه می‌دارد! گاز بدن گاوها معادل ۴ تن دی‌اکسید‌کربن به محیط‌زیست خسارت وارد می‌کند.

٢- خوراک گاو: درستش این است گاوها چیزی بخورند که بتوانند هضمش کنند. از آن سو هر چقدر مصرف گوشت (خصوصا گوشت گاو و گوسفند) بالا برود، پرورش‌شان هم زیاد می‌شود، از همین رو خیلی از دامپروران برای تسریع فرآیند رشد و تولید گاوها به جای علف به آنها غلات (خصوصا ذرت) می‌دهند. این کار تماما به ضرر حیوان است، چون دستگاه گوارش گاوها برای هضم علوفه برنامه‌ریزی شده، نه غلات. جدا از گوارش گاو بسیاری از کشاورزان پای دانه‌ای که گاوها از آن تغذیه می‌کنند، کود ازت می‌ریزند. کودی که برای تهیه و تولیدش مقدار زیادی سوخت فسیلی به‌کار رفته و این خودش دردی ا‌ست علی‌حده.

٣- دی‌اکسیدکربن مرگبار: گوشت بعد از دامداری‌‍ به کشتارگاه، کارخانه و درنهایت فروشگاه مواد غذایی منتقل می‌شود. این انتقال چندین و چندباره به نقاط دور و نزدیک، اثرات منفی تریلی‌ها و کامیون‌ها را به دنبال دارد. دی‌اکسیدکربنی که به‌ازای هر یک گرم گوشت گاو در هوا آزاد می‌شود، با سوختن یک گالن گازوییل برابری می‌کند.

۴- نه به گوشت گاو: بدون شک بیف (گوشت گاو) که به آن گوشت قرمز هم می‌گوییم، ٢٨ برابر گوشت مرغ به زمین برای پرورش نیاز دارد؛ نخستین دلیلش روشن است، گاوها عظیم‌الجثه‌ترند! و دلیل بعدی این است که گاوها یکی از عوامل اصلی جنگل‌زدایی در جهان‌اند. ٨٠‌درصد جنگل‌های آمازون به دلیل پرورش‌ گاو از بین رفته است.

۵- باران خطرناک: ادرار و مدفوع گاوها، آمونیاک در هوا آزادمی‌کند. دامپرورانی که گاوهایشان را در مزرعه نگهداری‌می‌کنند، کار اشتباهی می‌کنند، چراکه آمونیاک متصاعدشده از بدن گاوها به بارش باران اسیدی منجر می‌شود! در این حالت، نه‌تنها گیاهان، دیگر حیوانات، خاک و آب ضررمی‌بینند، بلکه آسیب‌های جبران‌ناپذیر دیگری نیز به بار می‌آید که با گذشت زمان نتایجش دیده می‌شود.

۶- قیاس گوشت و خودرو: اگر بخواهیم حجم و ابعاد را در نظر بگیریم، قطعا خودروها متان بیشتری نسبت به گاوها منتشرمی‌کنند و خب متان در گرم کردن کره‌‌زمین تاثیرگذارتر از گازهای دیگر است. اما نکته اینجاست که خودرو‌ها بیش از متان، دی‌اکسید کربن تولید می‌کنند. اگر بخواهیم متوسط متانی را که گاوها منتشر می‌کنند، با دی‌اکسید کربن مقایسه کنیم، عمق فاجعه نمایان می‌شود. گاوها و گاومیش‌ها سالانه ٢میلیارد تُن دی‌اکسیدکربن تولید می‌کنند و این رقم برای متوسط هر خودرو معادل ٧/٢ تُن است.

٧- سه‌گانه‌ خودرو، بیف، گاز گلخانه‌ای: فقر جهانی روزبه‌روز کم و کمتر می‌شود، این خیلی خوب است! اما از آنجا که مردم هر قدر درآمد بیشتری داشته باشند، فرآورده‌ گوشتی بیشتر مصرف‌می‌کنند، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای افزایش پیدا می‌کند.

٨- گاوهای بی‌تقصیر: شاید مسبب خیلی از این دردسرها گاوها باشند، اما آنها که تقصیری ندارند! لازم نیست برای نجات زمین، گاوها را منقرض کنیم، فقط کافی ا‌ست جلوی پرورش بی‌رویه‌ آنها گرفته شود! خوراک گاو، هضم غذای آنها، حمل‌‌ونقل، ترابری، جنگل‌زدایی و کنترل جمعیت، همه و همه سلسله مشکلاتی هستند که باید برطرف شوند. شاید گیاه‌خواری پیشنهاد ایده‌آل و بسیار سختی باشد، اما در عوض کاهش مصرف گوشت گاو به یک وعده در هفته یا حذف آن از برنامه‌ غذایی علاوه بر کمک به زمین برای بدن انسان هم مفیدتر است./شهروند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا