محیط زیست

تولید فیلم‌هایی از پروتئین‌های ابریشم

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پروژه‌ای را اجرایی کردند که با فیلم حاصل از پروتئین‌های ابریشم می‌توان محصولات پزشکی همچون چسب زخم تولید کرد؛ این محصول سازگاری با پوست دارد و در بهبودی تاثیر گذار است.

لیلا حسنی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص پروژه خود با عنوان «تولید و بررسی خواص فیلم حاصل از پروتئین های ابریشم» گفت: در این طرح از پروتئین‌های ابریشم، فیبروئین و سریسین استفاده کردیم تا بتوانیم فیلمی را به تولید برسانیم که در زمینه پزشکی کاربرد دارد.

وی ادامه داد: پروتئین‌های ابریشم از سازگاری خوبی با محیط زیست برخوردار بوده و امروزه مواد زیست سازگار به علت ترکیب خواص بی‌نظیر فیزیکی و شیمیایی خود و پتانسیل بالای آن‌ها در زمینه‌های دارو، داربست برای مهندسی بافت و دیگر کاربردهای زیستی بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.

این محقق خاطر نشان کرد: فیلم حاصل از پروتئین‌های ابریشم به دلیل خصوصیات نفوذپذیری اکسیژن و بخارآب می‌توانند گزینه‌ی مناسبی به‌عنوان پیوند برای بهبود زخم، مهندسی بافت و برنامه‌های کاربردی زیست پزشکی باشد.

حسنی با بیان اینکه این پروژه به روش‌های مختلف توسط سایر محققان کشور و کشورهای دیگر انجام گرفته گفت: روش ما استخراج پروتئین از ابریشم بوده است که بااستفاده از یک حلال «فیبروئین» و با استفاده از آب مقطر «سریسین» را از ابریشم استخراج کردیم.

به گفته وی، روش‌های مختلف اعمال شده برای استخراج این نوع پروتئین ها از ابریشم تاثیر زیادی در مطلوب بودن آنها دارد. بنابراین لازم است درک درستی از ساختار پروتئین‌ها و تاثیر عوامل مختلف در طول فرآیند تولید به دست آورد تا با طراحی مناسب فرآیند تولید بتوان فیلم‌های با خواص مطلوب و مناسب کاربرد موردنظر تولید کرد.

وی با تاکید بر اینکه این فیلم تولید شده در زمینه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، عنوان کرد: به دلیل اینکه از ابریشم برای تهیه نخ بخیه استفاده می‌شود پس نتیجه تاثیرگذاری در بهبودی و سازگاری آن با پوست انسان به اثبات رسیده از این رو از این فیلم‌ها می‌توان در زمینه پزشکی بهره برد.

دانشجوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: استفاده از این فیلم‌ها در تولید چسب زخم نیز کاربرد دارد. به دلیل استفاده از پروتئین طبیعی، این چسب ها سازگار با بدن بوده و در بهبودی آن تاثیر است.

بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی با بیان اینکه تحقیقات ما نشان داده که تاثیر گذاری این فیلم ها در بهبودی موثر است، بیان کرد: این پروژه می بایست روی زخم های متفاوت مورد تحقیق و بررسی قرار بگیرد تا محصول به تولید انبوه برسد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا