اخبار

اردیبهشتگان، پیمان ایرانیان برای حفظ زمین و پاکی طبیعت

ایرانیان باستان، سوم اردیبهشت را با برپایی جشن اردیبهشتگان، برای حفظ زمین و پاکی طبیعت هم پیمان می شدند.

از سال ۱۹۶۹، سازمان ملل روز ۲۲ آوریل همزمان با سوم اردیبهشت را روز جهانی زمین پاک نامگذاری کرد که به همه انسانها یادآور شود که نیازمند زمین پاک هستیم.

برگزاری روز زمین، فرصتی برای پیمان بر پاک نگهداشتن زمین از آلودگی و آلاینده ها است و مسئولیت ایرانیان در این میان بیشتر از سایر ملتها است، زیرا پیشینه و پشتوانه بزرگی به نام فرهنگ ایرانی و دینی دارند که احترام به زمین و طبیعت خداوندی را از دیرباز جشن می گرفتند، بسیار پیشتر از آنکه جهانیان به این باور برسند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان اظهار کرد: در دنیای معاصر، حفظ زمین و مسایل مربوط به محیط زیست در همه اجزا جامعه تنیده شده است و کشوری به توسعه پایدار می‌رسد که مسائل زیست محیطی به عنوان فرهنگ شهروندی نهادینه شده باشد.

حسین خادمی افزود: نامگذاری روز زمین پاک در سراسر دنیا، نمادی برای ترویج فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط زیست است و فرصتی برای جلب توجه همگان به این فرهنگ سلامت محور و آینده نگر تلقی می شود.

وی افزود: تولید زباله، پسماندهای صنعتی و خانگی و آلودگی های صوتی، تهدیدی برای اکوسیستم و محیط زیست انسانی است که کاهش آسیب های ناشی از آلاینده ها، نیازمند نهادینه ساختن باور جمعی برای کاهش زباله، حفظ پاکی طبیعت و محیط زیست با مشارکت همه افراد جامعه به ویژه کودکان و نوجوانان است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان، تصریح کرد: سال گذشته، متخلفان رقمی معادل یک میلیارد و ۷۶ میلیون ریال زیان  به محیط زیست شهرستان کاشان وارد کردند که بیش از سه برابر بودجه این اداره است و در نتیجه پیگیری‌های حقوقی مبلغ ۶۷۷ میلیون ریال آن دریافت شده و بقیه این مبلغ نیز مراحل قانونی خود را طی می کند.

وی با اشاره به اهمیت ترویج فرهنگ حفظ زمین و محیط زیست گفت: تنظیم تقویم آموزشی و اجرای برنامه هایی در قالب گرامیداشت روز طبیعت، روز زمین پاک، هفته محیط زیست، روز هوای پاک و این گونه مناسبت‌ها، تلاشی برای جلب مشارکت همگانی است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان افزود: برای حدود ۲۵ هزار دانش آموز در ۱۶۰ واحد آموزشی شهرستان «طرح محیط یار» برگزار می‌شود تا دانش آموزان ما به عنوان صاحبان آینده جامعه، به این آگاهی برسند که مسائل زیست محیطی در زندگی روزمره آنها نقش اساسی دارد.

خادمی اظهار کرد: طرح محیط بان طرح  دیگری است که در مدارس حاشیه منطقه حفاظت شده قمصر و برزک اجرا می شود و حدود ۱۴۰۰ دانش آموز در ۲۵ مدرسه تحت پوشش آموزش‌های متناسب با شناخت گونه های گیاهی و جانوری و مسئولیت پذیری برای حفاظت محیط زیست، قرار می گیرند.

وی گفت: با هدف ترویج آموزش‌های همگانی و فرهنگ حفظ محیط زیست، به طور متوسط هر ماه ۲۰ خبر در رسانه های سراسری و محلی و فضای مجازی منتشر می شود. همچنین همایش‌های زیست محیطی با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد و دوستداران محیط زیست در مناطق مختلف شهرستان کاشان برگزار شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست کاشان، افزود: برگزاری مناسبت‌های زیست محیطی، جلب مشارکت دوستداران محیط زیست و تشکیل سمن ها و پویش های زیست محیطی، برگزاری دوره های آموزشی و گردشهای تفریحی با حضور دانشجویان و دانش آموزان در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک، از جمله برنامه های اداره حفاظت محیط زیست کاشان است.

وی در مورد فعالیت بخش طبیعی اداره حفاظت محیط زیست کاشان، اظهار کرد: گشت و کنترل در زیستگاه‌های طبیعی شهرستان و منطقه حفاظت شده قمصر و برزک به میزان ۳۶ هزار نفر ساعت بوده که منجر به کشف و ضبط ۱۳ قبضه اسلحه و ۱۸ مورد ادوات شکار شده است.

خادمی تصریح کرد: فعالیت شبانه روزی محیط بانان این اداره در یک سال گذشته، منجر به دستگیری ۲۳ متخلف و کشف و ضبط شش راس شکار چهارپا و هشت  قطعه پرنده شد.

همچنین معاون آموزش متوسطه شهرستان کاشانگفت: فرهنگ حفظ محیط زیست را باید از خودمان شروع کنیم و هدف از اجرای طرح همیار طبیعت این است که جامعه دانش آموزی باور کند که با کارهای کوچک هم می توان باعث حفظ زمین و محیط زیست شد.

سعید مکاریان نوش آبادی، اظهار کرد: آیین های تاریخ و تمدن ایران بر پایه تمیز نگهداشتن محیط زیست و منابع طبیعی بوده و جشن های مختلف هر ماه با عنوان پاک نگهداشتن چهارگوهر آب، باد، خاک و آتش برگزار می شده که هدف آن تمیزی جسم و جان و جامعه است.

وی افزود: با اجرای برنامه های مشترک با اداره حفاظت محیط زیست، به دانش آموزان، آموزش می‌دهیم با کاهش مصرف کاغذ، قطع درختان و تولید زباله نیز کاهش پیدا می کند و این همان فرهنگی است که در روز جهانی زمین پاک و هوای پاک در مورد دوستی با طبیعت و محیط زیست باید نهادینه شود.

معاون آموزش متوسطه شهرستان کاشان، تصریح کرد: جامعه امروز با مشکلات زیست محیطی زیادی روبرو است و اولین گام موثر برای رفع این مشکلات مشارکت همگانی شهروندان است که این کار با اجرای طرح های محیط یار از مدارس آغاز شده و نزدیک به نیمی از دانش آموزان در اجرای آن مشارکت دارند.

مکاریان نوش آبادی گفت: علاوه بر تعالیم باستانی، آموزه های دینی ما به حفظ منابع طبیعی و محیط زیست تاکید کرده و هر رفتاری که منجر به آلودگی منابع طبیعی شود یک منکر و عمل ناشایست است و همه گروه های مردم باید نسبت به آن حساس باشند.

مدیر دبستان دخترانه شهید فخار کاشان نیز گفت: در نظام‌های آموزشی، مدرسه به عنوان محلی برای آموزش و تمرین مهارت‌های زندگی فردی و اجتماعی است و محتوای درسی نیز بر این اساس تدوین می شود، اما تداوم این آموزش‌ها نیازمند مشارکت خانه و جامعه است.

مریم پورقدرت اظهار کرد: اجرای طرح‌هایی مثل محیط یار در مدرسه با استقبال دانش آموزان روبرو می ‌شود، اما در خانه و جامعه شرایطی خلاف آموزش‌های خود می‌بیند و به دوگانگی می رسد، بنابراین استمرار رفتاری مثل حفظ طبیعت و محیط زیست در همه ارکان اجتماع باید نهادینه شود.

وی افزود: سال تحصیلی گذشته سه نوبت جشن کاغذ در پایان خرداد، اول مهر و ۲۹ دی برگزار کردیم که از یک مدرسه با ۳۷۰ دانش آموز حدود یک هزار کیلو کاغذ باطل شده جمع آوری شد که متوسط هر خانواده سه کیلو کاغذ بود.

مدیر دبستان دخترانه شهید فخار کاشان تاکید کرد: اجرای برنامه های فرهنگی و آموزشی، نیازمند مشارکت دستگاه‌های اجرایی نیز هست. مثلا جشن کاغذ با مشارکت اداره حفاظت محیط زیست برگزار شد، اما شرکت بازیافت، وظیفه خود را به درستی انجام نداد و بعد از ۱۸ ماه هنوز پول کاغذها را پرداخت نکرده است.

پورقدرت گفت: آموزش دانش آموزان دوره ابتدایی، باید در قالب بازی و ایفای نقش باشد و باید محتوای نظری کاهش پیدا کند تا فرصت کافی برای تمرین آموخته‌های خود داشته باشند و باهم زیستن را تجربه کنند، همانطور که در آیین های سنتی مثل جشن اردیبهشتگان و نظیر آن، برخی آموزه ها نسل به نسل منتقل شده است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا