اخبار

توصیه‌های بهداشتی برای تولید کمتر پسماند در روزهای کرونایی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران توصیه هایی را برای تولید کم تر زباله در روزهای کرونایی مطرح کرد.

صدرالدین علیپور در برنامه‌ای رادیویی با اشاره به آخرین وضعیت دفن پسماند در پایتخت گفت: میزان پسماندهای عادی یا همان پسماندهای خانگی که در بهمن ماه به مجتمع آرادکوه و مراکز تفکیک مناطق وارد می شد، روزانه حدود  ۴ هزار و ۹۰۰ تن بود که حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن از آن به کود و کمپوست تبدیل و مابقی که حدود دو هزار و ۴۰۰ تن بود دفن می شد.

وی ادامه داد: پس از شیوع ویروس کرونا، تهران اولین شهری بود که از همان ابتدا کار تفکیک پسماند را تعطیل کرد و به همین دلیل میزان پسماند ورودی به آرادکوه در اسفندماه به بیش از ۷ هزار تن رسید. این یعنی روزانه ۷ هزار تن پسماند باید جمع آوری، منتقل و دفن می شد که اقدامی نفسگیر برای پرسنل ما بود.

علیپور با اشاره به وضعیت پسماندهای پزشکی و بیمارستانی گفت: حجم این پسماندها در بهمن ماه سال گذشته بین ۷۰ تا ۸۰ تن بود که با اضافه شدن پسماند بیمارستان‌های کرونایی در مواردی حتی روزانه ۱۱۰ تن پسماند بیمارستانی را جمع آوری کردیم. نکته مهم این است که ما تمام این پسماندها را عفونی تلقی کرده و سایت ویژه ای را برای دفن پسماندهای کرونایی در نظر گرفتیم. البته در حال حاضر حجم این نوع پسماند به حدود ۸۰ تا ۹۰ تن کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران درباره نحوه تعامل بیمارستان ها برای تحویل پسماندهای پزشکی و عفونی نیز توضیح داد: نیروهای ما در بیمارستان حضور ندارند و این تکلیف وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و سازمان حفاظت از محیط زیست است که پسماندهای بیمارستانی را به صورت اصولی و درست به ما تحویل دهند. در این زمینه جلساتی با مسئولین امر داشتیم و مواردی که اقدامات مربوط به اتوکلاو و بسته‌بندی به درستی انجام نشده بود را گزارش کردیم. با توجه به بی خطرسازی این نوع پسماندها در بیمارستان‌ها ما ایزوله کردن پرسنل و تجهیز آن ها به پوشش بهداشتی مخصوص را بسیار جدی گرفتیم و حفظ سلامتی پرسنل را در اولویت اول کارمان قرار دادیم.


به گفته علیپور پاکبانان و کارگران پسماند قشری هستند که به اندازه تیم درمان در خط اول مقابله با ویروس کرونا حضور دارند و به شکل نفسگیر اقدامات پرریسک مربوط به جمع آوری، انتقال، دفع و دفن پسماند را انجام می دهند.

وی در ادامه به مکاتبات خود با سازمان های بین المللی مختلف برای دریافت تجربیات آن ها در زمان شیوع ویروس کرونا پرداخت و تصریح کرد: سازمان مدیریت پسماند حسب دستور شهردار تهران یکی از سازمان های درگیر در موضوع مهار ویروس است. بعد از اتفاقاتی که در چین افتاد با مکاتباتی که با سازمان بهداشت جهانی، شهردار ووهان و سفیر چین داشتم سعی کردم از تجربیات آن ها استفاده کنم و حتی دستورات سخت‌گیرانه‌تری را از ابتدا پیاده کردیم. به طور مثال، به عنوان اولین شهر تمام خطوط پردازش و تفکیک پسماند را تعطیل و کارگران را با پرداخت حقوق مرخص کردیم.

علیپور تاکید کرد: در مورد پاکبانان هم با ارسال دستورالعمل به مناطق ۲۲گانه بر بحث حفاظت فردی مثل تهیه ماسک و دستکش تاکید کردیم. محل های اسکان کارگری را نیز روزانه بعضاً دوبار ضدعفونی می کنیم. در نهایت دلیل صحت ادعای ما مبنی بر رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی می تواند این باشد که با وجود همه‌گیری ویروس، در حوزه‌های مختلف پسماند تنها دو تا سه مورد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا داشتیم.  


وی از شهروندان خواست تا اگر پاکبان یا کارگر پسماندی را دیدند که از ماسک یا دستکش استفاده نمی کند، حتما این موضوع را از طریق سامانه ۱۳۷ به مسئولان شهرداری گزارش دهند.

علیپور در پایان گفت: همچنین از مردم می خواهم که در این روزها با استفاده کم تر از وسایل یک بار مصرف، پسماند کمتری تولید کنند، آب و مایعات داخل پسماند قرار ندهند تا شیرابه تولید نشود و پسماندهایی مثل ماسک و دستکش را در خیابان رها نکنند. در خانه هم ماسک و دستکش را بعد از استفاده داخل پلاستیک جداگانه قرار دهند و در آن را ببندند و داخل کیسه اصلی قرار دهند./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا