محیط زیست در صنعت و معدن

کاغذی با قابلیت اتصال به اینترنت ساخته شد

محققان ژاپنی یک کاغذ با قابلیت اتصال به اینترنت ابداع کرده اند که می تواند اطلاعات را به طور بی سیم به دستگاه های مختلف منتقل کند. به نقل از دیلی میل، محققان در ژاپن نوعی جدیدی از کاغذ حافظ محیط زیست و متصل به اینترنت ابداع کرده اند که ضخامت آن فقط یک میلیمتر است.

این اختراع «کاغذنانو » نام گرفته و محققان معتقدند با کمک آن می توان طیف وسیعی از اطلاعات را در طبیعت جمع آوری کرد.

این پروژه در انستیتو ISIR دانشگاه اوزاکا و به رهبری تاکاشی کازوگا دانشجوی مقطع دکتری انجام شده است. کاغذ نانوی مذکور سطحی صاف و بافتی مشابه پلاستیک دارد. این اختراع طوری طراحی شده تا در محیط زیست تجزیه شود و نگهداری آن ارزان قیمت است. 

در آزمایش ها کاغذ نانو ۴۰ روز پس از آنکه در زمین قرار گرفت، تا ۹۵ درصد تجزیه شد. همچنین به گفته محققان قطعات فلزی به کار رفته در کاغذ نیز  با رنگی غیر سمی پوشیده شده اند.

 محققان یک دستگاه کوچک سنجش رطوبت هوا در کاغذ نانو قرار دادند تا سطح رطوبت و بخار آب در هوا یا خاک را بررسی کند. 

اطلاعات جمع آوری شده توسط رطوبت سنج به یک حسگر کوچک بی سیم ارسال می شود و از آنجا به طور آنلاین به دستگاه های دیگر انتقال می یابد . این دستگاه باهدف آن ابداع شده که بخشی از شبکه اینترنت اشیا باشد.

از آنجا که این کاغذ نانو سبک و کوچک است، بنابراین می توان آن را در هر نقطه ای روی زمین قرار داد تا اطلاعات را جمع آوری کند و از آنجا که در محیط زیست تجزیه می شود، هیچ آثار مخربی نخواهد داشت.خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا