اخبار

تولید کاغذ از گلبرگ زعفران

سالانه حدود ۲۰ هزار تن گلبرگ زعفران به‌عنوان دورریز ضایعات، باعث از دست رفتن بخش مهمی از محصول گیاه زعفران شده، اما گروه شرکت زعفران سحرخیز در راستای مسئولیت‌های اجتماعی و زیست‌محیطی خود با حمایت از یک استارتاپ اقدام به تولید کاغذ از گلبرگ زعفران کرده است.

بنابر اعلام زعفران سحرخیز، تولید کاغذ با گلبرگ‌های دورریز زعفران ایده‌ایست که استارتاپ‌های ایرانی آن را به مرحله عملیاتی شدن رساندند و برای اجرایی‌شدن آن نیاز به حمایت شتاب‌دهی داشتند.

فرهاد سحرخیز عضو هیات مدیره گروه سحرخیز دراین‌باره گفته است: سال‌هاست که هیچ استفاده‌ای از گلبرگ‌های زعفران بعد از جداکردن از کلاله  نمی‌شد و این دغدغه استفاده از گلبرگ‌ها و ایجاد ارزش‌افزوده همواره برایمان وجود داشت. 

ازاین‌رو با توجه به نگاه ویژه گروه شرکت‌های سحرخیز به حمایت از استارت آپ‌ها و نیز آشنایی با گروهی که راهکار تولید کاغذ از گلبرگ زعفران را ارائه داده بود، باعث شد تا بتوانیم با سرمایه‌گذاری در این بخش از کاغذهای تولیدی به این روش در صنعت کاغذ و حتی بسته‌بندی باقابلیت چاپ استفاده کنیم.

در این زمینه گروه سحرخیز، سرمایه‌ای را در اختیار ایده‌پردازان قرار داده تا در کارخانه‌ای واقع در تربت‌ حیدریه تولید کاغذ با گلبرگ را به‌صورت رسمی از ۸ اسفندماه سال جاری عملیاتی کنند.

دکتر فرهاد سحرخیز افزود: نکته مهم این هست که این ایده برای نخستین بار در جهان پیاده‌سازی و اجرا می‌شود و بعد از افتتاح آن و عملیاتی شدنش می‌توانیم به لطف بهره‌گیری از گلبرگ‌های گیاه پرخاصیت و پررمز و راز زعفران و با جلوگیری از قطع درختان و همچنین کاهش ایجاد زباله، گامی مهم هر چند کوچک درجهت حفظ محیط‌زیست و ایجاد محیطی تمیز و سالم برداریم./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا