محیط زیست در صنعت و معدن

۵۹۰ واحد صنعتی در آذربایجان غربی آلاینده هستند

 معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ۵۹۰ واحد صنعتی مشمول آلودگی زیست محیطی در سطح استان هستند.

سعید موسوی گفت: در سطح استان حدود ۳۵۵۰ واحد صنعتی در حال فعالیت هستند که از این تعداد ۵۹۰ واحد مشمول آلودگی زیست محیطی هستند.

وی با بیان اینکه ۵۴۹ مورد از ۵۹۰ واحد صنعتی مشمول آلودگی، از طریق اداره کل محیط زیست مورد پایش قرار گرفته است ، افزود: حدود ۴۰۹مورد از ۵۹۰ واحد صنعتی نیز مشمول پایش خوداظهاری بوده است که توسط آزمایشگاه های معتمد محیط زیست ۱۴۲۸بار مورد نمونه برداری و بازدید قرار گرفته است.

موسوی ادامه داد: در مجموع ۴۳۲ مورد اخطاریه به واحد هایی که استانداردهای زیست محیطی را رعایت نکرده بودند صادر شد و ۱۰ واحد نیز جهت پلمپ و منع از فعالیت به مراجع قضایی معرفی شده است.

وی در خصوص پایش ها اظهار کرد: پایش ها بسته به نوع فعالیت واحد ها متفاوت است ولی طبق آیین نامه ها هر واحد به صورت فصلی و هر ۳ ماه یکبار مورد بازدید قرار می گیرد.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان افزود: اکثر واحدهای آلاینده استان و شهر ارومیه که بیشتر باعث آلودگی آب و هوا می‌شوند مربوط به مجموعه واحدهای آسفالت، آجرپزی، معادن شن و ماسه و همچنین صنایع غذایی و شهرک صنعتی است.

موسوی در راستای کاهش آلودگی آب اظهار کرد: در پایش های فصلی از کلیه رودخانه ها نمونه برداری صورت می گیرد و ضمن آنالیز، منابع آلاینده شناسایی شده و اخطاریه صادر می شود. واحدهای صنعتی نیز که خروجی پساب دارند سرزده  و رندومی تحت کنترل هستند.

وی با بیان اینکه حدود ۱۳واحد بزرگ نظیر واحدهای پتروشیمی، تولید آب‌میوه، لبنیاتی، خروجی تصفیه خانه فاضلاب ها، خروجی دودکش های سیمان مجهز به سیستم پایش آنلاین هستند، خاطر نشان کرد: در شهرستان تکاب اطراف معادن طلا نیز جهت حفظ آب های زیرزمینی سیستم پایش آنلاین وجود دارد و اطلاعات را به صورت آنلاین و به روز در اختیار داریم./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا