اخبارگزارشمحیط زیست در صنعت و معدن

مهلت یک‌ماهه برای جداسازی تخصصی پسماندهای شهرک صنعتی چرمشهر

 مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی گفت: واحدهای مستقر در شهرک صنعتی چرمشهر ظرف حداکثر یک ماه نسبت‌به جداسازی تخصصی پسماندهای خود اقدام نهایی را باید انجام دهند.

تورج همتی در کمیته فنی پسماند استان که در سالن جلسات این اداره‌کل برگزار شد، اظهار کرد: این نخستین نشست کمیته فنی پسماند استان است که پس از تلفیق کمیته‌های تخصصی با رویکرد مدیریت یک‌پارچه و تجمیعی به منظور کاهش تعداد جلسات و تمرکز بیشتر بر عملیات اجرایی برگزار می‌شود. 

وی افزود: در این نشست که با دستور کار بررسی وضعیت مدیریت پسماند در واحدهای تولید چرم در شهرک صنعتی چرمشهر برگزار شد، ضمن بررسی فرایندهای انجام کار واحدهای تولید چرم و انواع پسماندهای تولیدشده در خصوص نحوه مدیریت پسماند در شهرک صنعتی چرمشهر تصمیم‌گیری شد. 

همتی با  اشاره به اینکه «صنعت چرم‌سازی از صنایع بسیار آلاینده است و مهم‌ترین آلودگی آن ناشی از ترکیبات کروم است که به‌وفور در فرایند دباغی استفاده می‌شود»، گفت: نتایج بررسی کارشناسان محیط‌زیست و آنالیز نمونه‌های برداشتی از پسماندهای شهرک یادشده، گواه بر فاصله بسیار محسوس میزان کروم موجود در لجن‌های تولیدی چرمشهر با میزان استاندارد بود و بر این اساس مقرر شد، ظرف یک هفته آینده شرکت شهرک صنعتی چرمشهر نسبت‌به انجام و ارائه مطالعات خود در خصوص طبقه‌بندی پسماندهای این شهرک در فهرست پسماندهای عادی یا ویژه اقدام و پس از آن واحدهای مستقر در شهرک ظرف حداکثر یک ماه نسبت‌به جداسازی تخصصی پسماندهای خود اقدام نهایی را انجام دهند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان رضوی با تأکید بر اینکه «این مهلت تمدید نخواهد شد»، تصریح کرد: شرکت شهرک‌های صنعتی استان نیز موظف شد چنانچه پس از اعلام نظر متخصصین امر، پسماندهای چرمشهر در فهرست پسماندهای صنعتی و ویژه طبقه‌بندی شدند، مکانی را تحت عنوان «انبارش مهندسی پسماندها» در شهرک صنعتی پیش‌بینی و بر امحاء اصولی پسماندهای این واحدها نظارت داشته باشد.

وی ضمن تأکید بر آخرین مهلت تعیین‌تکلیف جداسازی خطوط لایمینگ و کروم در واحدهای بزرگ مستقر در شهرک چرمشهر گفت: این موضوع با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان، شرکت شهرک‌های صنعتی و آزمایشگاه معتمد انجام و مورد پایش این تیم نظارتی قرار خواهد گرفت.ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا