اخباربهینه سازی مصرف آبگزارشمحیط زیست در صنعت و معدن

۱۵ میلیون مترمکعب نیاز آبی صنایع اصفهان از پساب تامین می‌شود

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: برخی از صنایع استان با استفاده از ۱۵ میلیون متر مکعب پساب، بخشی از نیاز آبی سالانه خود را برطرف می‌کنند.

هاشم امینی با بیان اینکه ظرفیت اسمی تولید پساب در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان اصفهان ۲۸۳ میلیون متر مکعب در سال است، اظهار کرد: سالانه در ۲۵ تصفیه‌خانه فاضلاب ۱۷۲ میلیون متر مکعب پساپ تولید می‌شود.

وی با اشاره به کیفیت پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اصفهان گفت: پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های اصفهان از لحاظ پارامترهای شیمیایی و میکروبی مطابق استاندارد تعریف شده از سوی سازمان محیط زیست کشور است و به مصارف صنعتی و کشاورزی غیر مثمر می‌رسد.

امینی ادامه داد: سالانه از ۱۷۲ میلیون مترمکعب پساب تولیدی در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب اصفهان حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب در بخش کشاورزی غیر مثمر، ۱۷ میلیون برای آبیاری فضای سبز، ۱۵ میلیون برای مصارف صنعتی، سه میلیون متر مکعب برای تغذیه آبخوان‌های مصنوعی و ۳۷ میلیون مترمکعب برای بیابان‌زدایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان با بیان اینکه اصفهان، دومین استان صنعتی کشور محسوب می‌شود و با توجه به محدودیت منابع آبی، استفاده از بازچرخانی آب در این استان بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: صنایع زیادی در استان اصفهان مشغول به فعالیت بوده و بیش از ۷۰ درصد فولاد کشور در اصفهان تولید می‌شود، بنابراین استفاده از پساب در مصارف صنعتی در مصرف بهینه آب بسیار موثر است.

امینی با اشاره به انعقاد قرارداد بیع متقابل میان شرکت آبفای استان اصفهان و فولاد مبارکه پیرامون ایجاد تاسیسات فاضلاب در شهرستان‌های مبارکه و لنجان در ازای پساب تخصیصی گفت: طی قرارداد بیع متقابل میان شرکت آبفای اصفهان و فولاد مبارکه مقرر شده است در طول ۳۰ سال ۲۷۰ میلیون متر مکعب پساب تولیدی در شهرستان مبارکه و ۳۵ سال حدود ۳۰۰ میلیون پساب شهرستان لنجان در اختیار شرکت فولاد مبارکه قرار گیرد.

اختصاص ۲۷۲ لیتر در ثانیه پساب به ذوب آهن

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهانبا اشاره به قرارداد تخصیص پساب به برخی از واحدهای صنعتی در استان افزود: طی قراردادی مقرر شد سالانه ۲۷۲ لیتر در ثانیه پساب به شرکت ذوب آهن اصفهان و ۲۱۰ لیتر در ثانیه پساب در اختیار پالایشگاه قرار ‌گیرد.

امینی با اشاره به چگونگی ارتقای کیفیت پساب تولیدی گفت: در چند سال اخیر با ارتقای تجهیزات و بهره‌مندی از تکنولوژی نوین در تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در سطح استان توانستیم کیفیت پساب تولیدی را ارتقا دهیم.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان افزود: در چند سال اخیر احداث و ارتقای تجهیزات تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرهای خوانسار، نجف آباد، هرند، سده و ورنامخواست، نطنز، فریدونشهر، بوئین و میاندشت، زرین شهر، بهارستان، باغبهادران، نایین، شاهین شهر، سمیرم، شهرضا، سپاهان شهر و تصفیه‌خانه فاضلاب شمال و جنوب اصفهان در دستور کار قرار گرفت.

۷۲ درصد جمعیت استان اصفهان تحت پوشش شبکه فاضلاب

وی ادامه داد: هم اکنون عملیات احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در شهرهای چادگان، اژیه، گلپایگان، نطنز، داران و بویین و میاندشت در حال اجراست.

مدیرعامل شرکت آبفای استان اصفهان با اشاره به جمعیت تحت پوشش شبکه فاضلاب در اصفهان اعلام کرد: در حال حاضر بیش از ۷۲ درصد جمعیت استان شامل سه میلیون و ۶۶۶ هزار و ۹۰ نفر معادل بیش از ۹۶ درصد جمعیت شهر اصفهان تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

امینی خاطرنشان کرد: در ۹ سال اخیر علاوه بر احداث تصفیه‌خانه فاضلاب در اقصی نقاط استان بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در استان اجرا شده است./پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا